Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

TRİKO SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

TRİKO SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Gaziantep’in ekonomik yapılanmasında önemli bir yere sahip olan sektörlerin sorunları ve çözümleri konusunda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Triko sektöründe yaşanan sorunlar GTO’da gerçekleştirilen “SEKTÖREL İSTİŞARE” toplantısında Triko sektörünün sorunları masaya yatırılarak çözüm önerileri görüşüldü. 

Gaziantep Ticaret Odası’nda sektörel istişare toplantıları çerçevesinde düzenlenen toplantıda Triko sektöründe yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

GTO üyelerinin faaliyet gösterdikleri alanlarda yaşanan sorunlar ile sektörel gelişmelerin konuşulduğu “SEKTÖREL İSTİŞARE TOPLANTILARI” kapsamında 20 No.lu Triko-Örgü-Tığ işi ve Çorapçılar Meslek Komitesi’nin organize ettiği sektörel toplantıda triko sektöründeki sorunlar ve çözüm önerileri konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.

            Triko sektörüne yönelik düzenlenen sektörel istişare toplantısında, renk ve iplikteki sıkıntı,  hammaddenin dövizle alınması, ürünleri TL ile satılması, kalifiye eleman sıkıntısı, iplikte hijyeni sağlamak amacıyla yıkama tesisleri kurulması ve denetlenmesi başta olmak üzere sektörde yaşanan diğer sıkıntılar değerlendirildi.

            Toplantıya Gaziantep Çorapçılar Trikotajcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Reşit Durak’ın yanı sıra GTO Meclis üyeleri Kemal Delioğlu, Erol Doğan, Meslek Komite Başkanı Yasin İmrek, Komite üyeleri Abuzer Özdemir ve Hasan Tırman ve sektörde faaliyet gösteren firmaların temsilcileri katıldı. Sektörel toplantıda aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yürütülen Türk Ticaret Merkezleri ile ilgili katılımcılara bilgilendirme yapıldı. 

 

HIDIROĞLU “ TRİKO SEKTÖRÜNÜN VİZYONUNU GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

20 No.lu Triko-Örgü-Tığ işi ve Çorapçılar Meslek Komitesi’nin organizasyonu ile gerçekleştirilen triko sektörü istişare toplantısında değerlendirme yapan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Gaziantep’in ekonomik yapılanmasında triko sektörünün önemli bir konuma sahip olduğuna dikkat çekerek “ Triko denilince akla Gaziantep geliyor. Ülkemizde triko ihtiyacının yüzde 70’ini Gaziantep tek başına karşılıyor.  Sektör 1.000’nin üzerinde işletme ve 80 milyon adedi aşan üretimiyle, Gaziantep ekonomisinde lokomotif sektörlerden biri.  Sektör son yıllarda gerçekleşen ekonomik hamleler sonucunda üretim kapasitesinde ikinci sırayı almış bulunuyor. Sektörün dışa açılma, marka yaratma , finans kaynaklarına erişim , kalifiye eleman gibi alanlarda önemli desteklere ihtiyacı var” dedi.

Gaziantep’in trikoda büyük gelişme kaydetmesine markalaşamadığını vurgulayan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Hıdıroğlu, “Triko sektörü markalaşamadığı için birçok ünlü firmaya fason üretim yapıyor. Firmalarımız dışa açılamadıkları için ürettikleri ürünleri dolaylı yoldan ihraç ediyor.  Bunun yanında, yüksek girdi maliyetleri, döviz kurlarındaki dengesizlik, tanıtım eksikliği gibi sorunlar var.  En büyük sıkıntı ise yıllardır sektörün gündeminde bulunan ve her toplantıda gündeme gelen hammaddenin dövizle alınıp, ürünün TL ile satılmasıdır.

Oda olarak Odamız 20 No.lu Triko-Örgü-Tığ işi ve Çorapçılar Meslek Komitemizin ve sektörden gelen talepler doğrultusunda sektörü geliştirmek ve nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak geçen yıl Gaziantep Hacı Sani Konukoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Triko bölümünü açtık. Bu bölümünden yetişen gençlerimiz sektöre ve Gaziantep ekonomisine önemli katkılar sağlayacak. Triko sektörünün gelişimi çok ciddi istihdam alanları yaratma yanında işsizliğin azaltılmasına önemli katkı sağlayacaktır.

Odamızın ilgili meslek komitesi tarafından düzenlenen toplantıda dile getiren sorun ve çözüm önerilerini rapor haline getirerek, kurum ve kuruluşlardan sorunlara çözüm bulunmasını talep edeceğiz” şeklinde konuştu.

GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, triko sektöründe faaliyet gösteren firmaların zaman kaybetmeden kurumsallaşmaya ve markalaşmaya önem vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ekli Dosyalar

20 - Triko,Örgü,Tığ İşi Ve Çorapçılar Meslek Komitesi ile ilgili haberler