Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

Kapasite Raporu İşlemleri

Kapasite Raporu İşlemleri

Elektrik indiriminden faydalanmak için Kapasite Raporu almam gerekir mi?

Yıllık  cirosu 1.000.000 Türk Lirasının altında kalan ve 10 kişiden daha az çalışanı olan küçük işletmeler Mikro İşletme kapsamındadır. Bu işletmeler, Kapasite Raporuna gerek kalmaksızın "Sanayi Sicil Bilgi Sistemi"ne internet üzerinden kayıt  yaparak Kapasite Bilgilerini firma beyanlarına göre dolduracak ve imza yetkilisi tarafından kaşe imzalı şekilde eklerle birlikte Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı il müdürlüklerine başvurarak Sanayi Sicil Belgesi alacaklardır. Bu belgeyi alan firmaların kapasite raporu almalarına gerek kalmamaktadır.

  • Mikro İşletmeler:10 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı veya mali bilançodan herhangi biri 1 milyon TL aşmayan işletmeler, mikro işletme olarak adlandırılmaktadır. Mikro işletme tanımında değişiklik yapılmamıştır.

Firmanın makine parkında değişiklik olur ise kapasite raporunda ne gibi işlem yapılmalıdır.

Mevcut makine parkında Firmanın üretim kapasitesine müteessir etki yapan bir değişim var ise firma, kapasite raporu için yeniden müracaat ederek yenileme talep edilebilir.

Birden çok adreste yer alan imalat işyerleri için tek kapasite raporu alınabilir mi?

Her imalat adresi için şube açılışı yaparak kapasite raporu alınması gerekmektedir. Eğer bir adresten çıkan yarımamül diğer adreste işlenip ürün elde ediliyorsa tek raporda düzenlenebilir.

Gaziantep Ticaret Odasına kayıtlı ama başka bir ilde bulunan işletmeye kapasite raporu alabilir miyiz?

Hayır alınamaz. Başka ilde bulunan işletme için orada bulunan Ticaret Odasına şube kaydı tescili yapılmak zorundadır. Bu şekilde işletmenin bulunduğu ilden kapasite raporu alınabilir.

Gaziantep Ticaret Odası ve Gaziantep Sanayi Odasına kayıtlı olan bir firma hangi Odadan kapasite raporu alabilir?

1 ila 9 işçi çalıştıran işletmeler, Sanayi Odası kaydını sildirerek, Ticaret Odasından Rapor alabilir ama 10 işçi üzeri çalıştıran işletmeler Sanayi Odasından Kapasite Raporu almak zorundadır.

Kapasite Raporu’ndaki mevcut adresimiz değiştiğinde ne yapmalıyız?

Kapasite Raporu’ndaki adres değişikliğinde, yeniden kapasite raporu başvuru evrakları hazırlanır. Ayrıca, firma yeni adresinde ziyaret edilir.

Kapasite Raporu’ndaki unvanım değiştiğinde düzeltme nasıl yapılır?

Kapasite raporundaki unvanınızın değiştiğine ilişkin Ticaret Sicil Gazetesi ve Odamıza hitaben yazılmış, firma yetkilisince kaşelenip, imzalanmış dilekçe ile müracaat etmeniz gerekmektedir.

Firmanın iki farklı adresi var ise Kapasite Raporu’nda bunu nasıl gösterebiliriz?

Kapasite Raporu’nda iki ayrı adres bölümü bulunmaktadır. Bu bölümden bir tanesi firmanın Ticaret Sicilinde kayıtlı (ofis, büro adresi) olarak kullanılmaktadır. Diğer bölüme firmanın üretim yaptığı adres bilgileri girilmektedir.

Kapasite Raporu kaç yıl geçerlidir?

Kapasite Raporu TOBB onay tarihinden itibaren 2 yıl geçerlidir.

Kapasite Raporu’nun süresi bitince yenileme işlemi nasıl yapılır?

Kapasite Raporu Başvuru formu ve üzerinde  istenen güncel ekler ile müracaat edilerek  yenilenmektedir.

Kapasite Raporu’nu nasıl iptal ederiz?

Kapasite Raporu’nu iptal etme gerekçesini belirten, firma yetkilisince kaşelenip, imzalanmış ve Odamıza hitaben yazılmış dilekçeyle müracaat edilir.

Kapasite Raporu düzenlenecek alanlar nelerdir?

 Kapasite raporları; tezgah, cihaz, makine gibi muharrik kuvvet kullanarak hammadde, yarı ve tam mamulleri, özellik, içerik, bileşim veya şeklini kısmen veya tamamen değiştirmek amacıyla işleyerek, seri halde veya standart olarak yeni bir ürün üreten işyerleri ile yer altı kaynaklarının çıkarılıp işlendiği yerleri işletenler ve bilişim teknolojisi ile yazılım üretenler için düzenlenir.

Kapasite Raporu müracaatında hangi unsurlara dikkat etmeliyiz?

Kapasite raporu müracaatını yapmadan önce firmanın kullanacağı makinelerin kurulu ve çalışır vaziyette olmasıyla birlikte SGK’ya işçi giriş bildirisi yapılmış olması gerekmektedir.