Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

Haberler

PAMUK İPLİĞİ İTHALATINA GÜMRÜK VERGİSİ GETİRİLMELİ

Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu Üyeleri yurtdışından yapılan pamuk ipliği ithalatının bölgedeki üretim tesislerini zorladığını belirterek pamuk ipliği ithalatına ek gümrük vergisi getirilmesi konusunda bir an önce gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini belirttiler.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Kilis ve Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odaları ve Bölgenin Kalkınma Ajanslarından oluşan "Bölgesel Kalkınmada Güç Birliği Platformu", Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ev sahipliğinde 16. kez toplandı.

 

Toplantıda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç'ın sunduğu TİM Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu tarafından hazırlanan "Pamuk İpliği Yerli Üretimi ve Haksız İthalat" raporunu değerlendiren platform üyeleri pamuk ipliği ithalatına ek gümrük vergisi getirilmesi çağrısında bulundular.

 

Platform üyeleri, yurtdışından yapılan pamuk ipliği ithalatı nedeniyle birçok üretim tesisinin kapandığını veya yarı kapasite çalıştığını belirterek sorunun çözümü için pamuk ipliği ithalatına ek gümrük vergisi getirilmesi konusunda bir an önce gerekli çalışmaların yapılması gerektiğinin altını çizdiler.

 

Toplantıya ilişkin bir değerlendirme yapan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım, 4 yıl önce GTO öncülüğünde oluşturulan bu birlikteliğin amacının bölgesel kaynakların etkin kullanılmasını sağlamak için turizm, gastronomi, kültür gibi alanlarda ortak projeler hazırlamak ve bölge sorunlarının çözümünde güç birliği oluşturmak olduğunu söyledi.

 

Son dönemlerde bölgenin en önemli sorunlarından birinin de pamuk ipliği ithalatı olduğunu söyleyen Yıldırım, "Bölgemiz bir tekstil üretim merkezidir. Ancak pamuk ipliğinin ithali bölge üreticisini zor durumda bırakmaktadır. Bu sorunun ivedilikle çözülmesi gerektiği platform üyesi tüm odaların da ortak görüşüdür" dedi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ise toplantıda yaptığı konuşmada, bölge ile Ankara arasında köprü olmaya çalıştıklarını söyledi.

 

Toplantılarda bölgede yaşanan sorunları TOBB yönetimine ve buradan da hükümete taşıyarak çözüm odaklı çalışmalara gayret gösterdiklerini dile getiren Kıvanç, "Toplantıların çözüm odaklı ve çok verimli olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü bu bölgedeki yaşananları ancak bölgedekiler biliyor. Bizler de buradan aldığımız sorunları Ankara'ya taşıyarak hükümet nezdinde çözüme kavuşturmaya gayret gösteriyoruz. Bunların sık sık yapılmasında fayda görüyoruz." dedi.

 

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun da bölgesel kalkınma hamlesi ve işbirliği kültürünü, hem kentlerin hem de ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimi açısından çok önemsediklerini belirtti.

 

Bu oluşumun Türkiye'de örnek bir işbirliği oluşturduğuna dikkati çeken Zabun, "Bölgemizin ekonomik potansiyeli ve iş dünyasını temsil etme noktasında gösterdiğimiz başarı, işbirliği kültürümüzün derinleşmesiyle daha da yükselecektir. Amacımız bölgemizin kadim kentlerinin kalkınmasında öncü olmak, insanımıza daha modern, daha güçlü şehirler ve daha yüksek bir yaşam kalitesi sunmak." dedi.

 

Oda Başkanları bölgenin ekonomide daha üst sıralara yükselmesi adına Odaların, kalkınma ajanslarının, tüm birimleri ile bir bütün olarak çalışmasının önemine dikkat çekerek bundan sonraki toplantılarda da bölgeye odaklanmaya devam edeceklerini söylediler.

 

TOPLANTI KATILIMCILARI

 1. TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ(TOBB)
 2. GAZİANTEP TİCARET ODASI
 3. ADIYAMAN TİCARET VE SANAYİ ODASI
 4. KİLİS TİCARET VE SANAYİ ODASI
 5. ŞANLIURFA TİCARET VE SANAYİ ODASI
 6. ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI
 7. OSMANİYE TİCARET VE SANAYİ ODASI
 8. KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
 9. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI
 10. DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI
 11. İPEKYOLU KALKINMA AJANSI
Diğer Haberler [Tüm Haberler]