Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

Haberler

İHRACAT BAYRAMI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre Gaziantep’ten Mayıs ayında 684 milyon 031 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

2019’un Nisan ayında rekor ihracat artışı ile en fazla ihracat yapan iller arasında 5.sıraya yükselen Gaziantep ihracat artışını Mayıs ayında da sürdürdü.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre Gaziantep’ten Mayıs ayında 684 milyon 031 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

İhracat verilerini değerlendiren GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep adını dünyanın dört bir yanına duyuran ihracatçılarımızla gurur duyduklarını ifade etti.

Mayıs ayı ihracat rakamlarının bayram yaşattığını belirten Yıldırım, “Mayıs ayı ülkemiz ihracatı için de Cumhuriyet tarihi ihracat rekorlarının kırıldığı bir ay oldu. İhracatçılarımız başarılarıyla çifte bayram yaşattı. İhracat rakamlarındaki bu güzel tablo elbette tüm sektörlere de yansıyacaktır. İhracatın yaratacağı sinerjiyi önemsiyorum. Bu rakamlar istihdam olarak, aş olarak, refah olarak kentin her alanına yansıyacaktır.Emeği geçen herkesi kutluyor ve teşekkür ediyorum” dedi.

Gaziantep ihracatının yılın ilk 5 ayında 3.18 milyar dolara ulaştığını kaydeden Tuncay Yıldırım, “İlimiz ihracatı Mayıs ayında 684 milyon 031 bin dolarlık ihracat ile bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,8 arttı. Mayıs ayında sektörel bazda en yüksek ihracat 154 milyon dolar ile halı sektöründe. Halı sektörü geçen yıla göre ihracatını yüzde 13,77 arttırmış durumda. İhracatını yüzde 150 ile en fazla artıran ise kuru meyve ve mamulleri sektörü oldu” diye konuştu.

Katma değer üretmenin önemine dikkat çeken Yıldırım şunları söyledi:  “Güzel olan bir başka nokta da makine ihracatımızdaki yükseliş... Makine sektörü ihracatını yılın ilk 5 ayında geçen yıla göre yüzde 88,78 oranında artırmış. Bu da bize katma değer üretmek noktasında Gaziantep’in yol almaya başladığını gösteriyor. En büyük hedefimiz ihracatta kg fiyatını arttırmak. Bu bağlamda dilerim ki yakın gelecekte Gaziantep’i katma değer noktasında üst sıralara taşıyacak yatırımlar ve işbirlikleri artar.”

Diğer Haberler [Tüm Haberler]