Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

Haberler

DİJİTAL DÖNÜŞÜM, E-TİCARET VE E-İHRACAT EĞİTİMİ GTO’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

GTO BAŞKANI YILDIRIM: “ GAZİANTEP, DİJİTAL DÖNÜŞÜM MERKEZİ OLMA POTANSİYELİNE SAHİP EN ÖNEMLİ KENT”

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Gaziantep Ticaret Odası (GTO) işbirliğinde ekonominin belkemiğini oluşturan KOBİ’leri geleceğe hazırlamak amacıyla “DİJİTAL DÖNÜŞÜM, E-TİCARET VE E-İHRACAT” eğitimi GTO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

Toplantının açılışında konuşan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında girmesinin yolunun kaliteli bir büyüme oranı yakalamasından geçtiğini,  bunda dijitalleşmenin önemli bir araç olduğunu söyledi.

 

Konuşmasında Türkiye’nin internet kullanıcısı ile dünyadaki önemli oyuncular arasında bulunduğunu, ancak buna karşın E-ticaret pazarındaki payının yeterli olmadığına dikkat çeken GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, “ E-ticaretin toplam perakende ticaretindeki payı yüzde 4 seviyelerinde. Dünya ortalaması ise yüzde 8,5. Ülkemizde akıllı telefon kullanımı dünya ortalamasının üzerinde ama mobil e-ticaretin payı dünya ortalamasının altında. Dünya mobil E-ticaret ortalaması yüzde 44 iken, bizde yüzde 19. Bu rakamlarda ülkemizin büyük bir E-ticaret potansiyeline sahip olduğunu ve aynı zamanda hala kat etmemiz gereken yol olduğunu gösteriyor. Bu potansiyeli tam olarak etkin hale getirmek ve ardından E-ihracatı canlandırmak için KOBİ’lerimizi oyuna dahil etmeliyiz” dedi.

Gaziantep’in üretimde, ticarette dünyanın lider şehirlerinden olduğunu aynı zamanda dijital dönüşüm merkezlerinden biri olma potansiyelini barındırdığını vurgulayan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, “  Gaziantep nasıl ki ihracatta, üretimde, ticarette Türkiye’nin hatta dünyanın lider şehirlerinden biriyse, Türkiye ekonomisinin dijital dönüşüm merkezlerinden biri de olabilir. Gaziantep’in bunu yapacak potansiyeli de arzusu da mevcut. Bu bağlamda bizim gibi kurumlara büyük görev düşüyor. Çağı anlamak, ticareti çağa uygulamak anlamında üyelerimize yol gösterici olmamız önemli.

Oda olarak, Organize Sanayi Bölgesi’nde KOBİ’lere Dijital Dönüşüm ve İhracat Danışmanlığı verecek bir merkez kurmak için çalışmalarımız devam ediyor. Artık zaman dijital dönüşüm zamanı ve KOBİ’lerimizi bu sürece hazırlamalıyız. Yine artık Endüstri 4.0 dönemindeyiz. Bunun da temelinde Dijital dönüşüm var. Daha sağlam adımlarla ilerleyebilmenin ve rekabet gücümüzü artırabilmenin tek yolu, çağa ayak uydurmaktan geçiyor. Değer üreten bir ekonomi istiyorsak önce biz değer üreterek üyelerimize örnek olmalıyız” şeklinde konuştu.

TOBB tarafından başlatılan “Dijital Dönüşüm Hareketi” projesi çerçevesinde düzenlenen “Dijital Dönüşüm, E-ticaret ve E-ihracat” eğitim toplantısına konuşmacı olarak katılan E-Ticaret Merkezi Direktörü Mehmet Erdemi, E-Ticaret Merkezi Genel Koordinatörü Sami Altınkaya, 3 GEN Teknoloji Ceosu Engin Özgen ve Eres Medyadan Kreatif Direktörü Ersin Karayücel, E-ticaret platformları ve tanımlar, dijital iş yapış biçimleri, E-ticaret ekosistemi, E-ihracat konusunda sunumlar eşliğinde bilgiler verdiler.

Diğer Haberler [Tüm Haberler]