Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

RESTORAN, LOKANTA, KAFETERYA GİBİ İŞYERLERİ İLE KONAKLAMA TESİSLERİNİN DENETİMİ HAKKINDA

RESTORAN, LOKANTA, KAFETERYA GİBİ İŞYERLERİ İLE KONAKLAMA TESİSLERİNİN DENETİMİ HAKKINDA

Sayın Üyemiz,

Gaziantep Valiliği’nin 17.06.2020 tarih ve 15162 sayılı yazısıyla; lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi ve dernek lokallerinin (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans/oyun vb. ile bu amaçla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) 1 Haziran 2020 Pazartesi günü itibariyle belirlenen kurallar dahilinde açılmasına , otel, termal/kaplıca otelleri, motel, apart otel, pansiyon, kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhaneler/kamplar ile her türlü konaklama tesislerinin faaliyetlerine izin veren mevzuat hükümleri (Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik vb.) ile iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tedbirlere ilave olarak uyulması gereken tedbirler ile faaliyet göstermesine izin verildiği belirtilmektedir.

Aynı yazıda; korona virüs vaka sayısı rakamlarında düşüş beklenirken artış trendine doğru bir eğilim olduğunun görüldüğü ayrıca çıkarılan genelgeler ve yayınlanan çalışma rehberlerindeki mesafe kuralı başta olmak üzere uyulması gereken kuralların ihlal edildiğine ilişkin sosyal medya, yazılı ve görsel basına yansıyan görüntülerin yanı sıra konuya ilişkin bilgilerin Bakanlıklara ulaştığı bildirilmektedir.

  • Lokanta, restoran, kafe vb. işletmelerin (turizm işletme belgeli olanlar da dahil) en az haftada 2 kez olmak üzere denetlenmesi, özellikle akşam saatlerinden itibaren yoğunlaşan ve eğlence mekanlarına dönüşebilecek yeme içme yerlerinde denetimlerin artırılacağı,
  • Vatandaşların, kurallara uymayan işletmeleri 155,156 ve 112 numaralarını arayarak ihbar edebileceklerine yönelik bilgilendirilmelerinin sağlanacağı, buna ilişkin anonsların yapılmasının sağlanacağı, ayrıca bu kapsamda yapılacak ihbarlara gecikmeksizin müdahale edilmesi için tüm kolluk birimlerinin uyarılacağı bildirilmektedir.

 

Bu kapsamda ; herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşılmaması için  Restoran, Lokanta, Pastane, Börekçi, Tatlıcı ve İçerisinde Yeme İçme Hizmeti Sunan İşletmelerde Alınması Gereken Önlemler Başlıklı Çalışma Rehberinde belirlenen kurallara uygun faaliyet gösterilmesini önemle rica ederiz.

 

Çalışma Rehberine Ulaşmak İçin Lütfen Tıklayınız:

https://www.gto.org.tr/uploads/editor/29-RESTORAN-LOKANTA-PASTANE-YEME-ICME-HIZMETI.pdf

 

Gaziantep Valiliği’nin ilgili Yazısına Ulaşmak İçin Lütfen Tıklayınız:

Restoran,Lokanta,Kafeterya vb. İşyerleri ile Konaklama Tesislerinin Denetimi Hakkında