Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

ÖLÇÜ ALETLERİ HAKKINDA DUYURU

ÖLÇÜ ALETLERİ HAKKINDA DUYURU

Ölçü Aletleri Hakkında Duyuru
 
Değerli Üyemiz,
 
 
 
T.C. Gaziantep Valiliği İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nün 05.03.2019 tarih ve E.614 esas sayılı yazısıyla tarafımıza ilettiği bilgilerde; piyasada kullanılan tüm ölçü ve ölçü aletlerinin iki (2) yılda elektrik, su ve doğal gaz sayaçlarının on (10) yılda bir periyodik muayenelerinin yapılmasının kanuni bir zorunluluk olduğu, muayene tarihini geçiren kullanıcılara ilgili kanun maddeleri gereği idari para cezası uygulandığı ifade edilmektedir.
 
 
Aynı yazıda; 28/02/2019 tarihli ve 30700 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik yapılmasına dair kanunla 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa geçici muafiyet maddesi eklendiği,
 
 
 
Bu muafiyet ile 01/12/2018 tarihinden önce damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş olduğu için cezai duruma düşmüş ölçü aletlerinin kullanıcılarının 28/02/2019tarihinden itibaren 90 gün içerisinde ölçü aleti türüne göre ilgili İl Müdürlüklerine ya da yetkili muayene servislerine periyodik muayene başvurusunda bulunmaları halinde söz konusu fiilden dolayı herhangi bir idari para cezası ödemeksizin muayene ve damgasını yaptırarak ölçü aletlerini kullanabilecekleri belirtilmektedir.
 
 
 
Bahse konu yazı ekte bilgilerinize sunulmuş olup, herhangi bir cezaî uygulamayla karşılaşılmaması için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.
 
 
 
 
Bilgilerinize saygıyla sunulur.
 
 
H. Baran UÇANER
Genel Sekreter  
 
 
Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız