Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

MEDOS-EFTA STA-Lihtenştayn

MEDOS-EFTA STA-Lihtenştayn

MEDOS-EFTA STA-Lihtenştayn

Ticaret Bakanlığı talimatı gereği istisnai durumlarda manuel düzenlenen EUR.1 Dolaşım Belgelerinin varış ülkesi "Lihtenştayn" olanlarında, anılan belgenin 2 nolu kutusunda "EFTA" ve 5 nolu kutusunda "İsviçre" yazması gerektiği vurgulanmıştır.

Bu itibarla,

1. Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) kapsamı, serbest bölgelerde işlem gören TIR Karnesi ve NCTS beyannameleri kapsamı ve antrepo rejimine tabi eşyanın tamamen veya kısmen üçüncü ülke menşeli girdiler kullanılarak elleçlemeye tabi tutulduğu hallerde, istisnai olarak manuel düzenlenen EUR.1 Dolaşım Belgelerinin, varış ülkesi "Lihtenştayn" olanlarının

2. hanesine "EFTA" ve 5. hanesine de "İsviçre" isimlerinin yazılması gerektiğinin onay işlemlerinde dikkate alınması, 2. MEDOS'ta elektronik olarak ihracat beyannamesine bağlı düzenlenen ve varış ülkesi "Lihtenştayn" olan EUR.1 Dolaşım Belgeleri için ise mezkur talimat geçerli olmayıp, halihazırdaki uygulamaya aynı şekilde devam edilmesi gerekmektedir.