Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

Market İçi Yoğunluk Tespit Sistemi

Market İçi Yoğunluk Tespit Sistemi

Sayın üyemiz;

07.06.2020 tarih ve 2020/55 sayılı Gaziantep Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun kararıyla; işyerlerinde fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bulaşıp ve yayılabilen Koronavirüs ( Covid19) salgının önlenmesi amacıyla “ market içi yoğunluk tespit sistemi “  temin edilmesi gerektiği  belirtilmiştir..

Temin edilecek market içi yoğunluk tespit sistemi; marketlerde müşterilerin giriş ve çıkışları için kullandıkları iki ayrı kapısı olanlarda uygulanacaktır. Ayrıca müşteri giriş ve çıkış kapısı aynı olan ancak 250 m²ve üzeri alana sahip olan marketlerde de müşteri giriş ve çıkış kapıları ayrılarak sistem kurulacaktır. Market içi yoğunluk sistemi işyerinde çalışan personel ve müşteri dahil 10 m²’ye 1 kişi olacak şekilde ayarlanacaktır. Müşteri giriş kapısına, market içerisindeki doluluk oranını anlık olarak gösteren dijital gösterge temin edilecektir. Sistem; market içi doluluk oranı %100’e ulaştığı anda müşteri giriş kapısının otomatik olarak kapalı hale getirilmesine ve bu durumun market içi ve dışına anons edilerek müşterilere bildirilmesine sahip olmalıdır. Kurulacak market içi yoğunluk tespit sisteminin ve çalışmasının işyeri yetkilileri tarafından sağlanmasına, kararın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tebliğinden itibaren en geç bir(1) ay içerisinde söz konusu sisteme geçilmesi hususunda karar verilmiştir.

Gaziantep Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yapılan görüşmede; söz konusu ekipmanın 2.000-2.500 TL civarında olduğu bilgisi alınmıştır.

Bu tedbirler kapsamında karara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddelerince işlem yapılacağı ve Türk Ceza Kanununun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı bildirilmiştir.

Herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşılmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını  rica ederiz.

 

Ayrıntılı Bilgi İçin

Mehmet Arif Akpınar

Gıda ve Yem Şube Müdürü

Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

0342 321 10 59