Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

GAZİANTEP 130 ÜRÜNDE SANAYİNİN LİDERİ

GAZİANTEP 130 ÜRÜNDE SANAYİNİN LİDERİ

sanayilider2

  

Sayın Üyemiz,

Gaziantep, üretim kapasiteleri baz alınarak yapılan "Sanayinin Liderleri Programı" çalışmasında 130 üründe Türkiye lideri oldu. Toplam  341 ürün ile sıralamaya giren Gaziantep bunların 130'unda birinci olurken, 117 üründe ikinci ve 94 üründe de üçüncü oldu.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu "Sanayinin Liderleri Programı" çalışması kapsamında belirlenen Türkiye Sanayisinin lider şehirlerini  açıkladı. 

TOBB’a bağlı Odalar tarafından hazırlanan ve TOBB tarafından onaylanan sanayi kapasite raporlarının bir araya gelmesi ile oluşan, içerisinde 90 bin üreticinin makine parkı, üretim, ham madde ve iletişim bilgilerinin yer aldığı TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı veriler derlenerek 4 bin farklı ürünün üretim kapasitelerine göre oluşturulan "Sanayinin Liderleri Programı" kapsamında  sektörel bazda birinci, ikinci ve üçüncü iller belirlendi. 

Yapılan çalışmaya göre; İstanbul toplam 1.809 üründeki üretim kapasitesi büyüklüğü ile birinci, İzmir 1.028 ürünle ikinci, Kocaeli ise 772 ürünle üçüncü olurken Gaziantep ise toplam 341 ürün ile 8.sırada yer aldı. Gaziantep sıralamaya girdiği 341 ürünün 130 adetinde birinci, 117'sinde ikinci ve 94 üründe de üçüncü oldu. Gaziantep'in en yüksek üretim kapasitesine sahip olduğu ürün gruplarının başında tekstil ve deri ürünleri geliyor. "Tekstil Ürünleri İmalatında" 35 üründe birincilik alan Gaziantep," Deri ve İlgili Ürünlerin İmalatında" ise 11 üründe birinci oldu.

İlimiz ve bölgemizde yatırım yapacak yatırımcıları bilgilendirmek ve yeni yatırım kararlarının doğru alınmasına ışık tutması bakımından Sanayinin Liderleri Programının özet çalışmaları ekte bilgilerinize ve değerlendirmelerinize sunulmuştur.

Ekli Dosyalar