Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği Hakkında

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği Hakkında

T.C. GAZIANTEP VALİLİĞİ Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügü'nün 01.12.2020 tarih ve 20241 sayılı tarafımıza iletilen yazısıyla bildirildiği üzere; 

Bilindiği üzere; binalarda yapı elemanlarının muhtelif yollarla suya veya neme maruz kalması sonucu oluşan korozyon, dayanıklılık ve dayanım kayıpları gibi etkenlerle sürdürülebilirlik, sağlık ve kullanım yönünden risk oluşturan durumlara karşı, tasarım ve yapım bakımından alınacak önlemler ve uyulacak kurallara ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi amacıyla 27.10.2017 tarih ve 30223 sayılı Resmi Gazetede Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği yayımlanarak 01.06.2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Bakanlığımızca imar mevzuatı kapsamında, projelendirme ve yapılaşmaya ilişkin usul, esas ve standartlara ilişkin düzenlemelere göre hazırlanan "Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği", ülkemizdeki mevcut yapı stoğunun özellikle su yalıtımı problemiyle karşı karşıya olması, pek çok binada nem ve su problemi nedeniyle yüksek onarım ve güçlendirme maliyetlerinin ortaya çıkması nedeniyle hazırlanan yönetmelik kapsamında, binalarda su ve neme karşı alınması gereken önlemlerin teknik kuralları belirlenmiştir.


Binanın taşıyıcısının korunmasının yanında, kullanım ömrünün artırılmasını da hedefleyen yönetmelik, temel, bodrum perdeleri, ıslak hacimler, balkon, çatı, teras, su deposu gibi su ve neme maruz kısımlarda uygulanacak su yalıtım kurallarını da içermekle birlikte; bodrum ve temeldeki yalıtımlara binanın özellikleri, çevredeki zeminin cinsi ve yer altı su durumuna göre karar verilmektedir.

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği ile su yalıtımı konusunda kamuoyu ve sektörün bilinçlendirilmesinin yanı sıra, doğru projelendirme, doğru malzeme seçimi ve doğru uygulamanın yapılması ve denetlenmesinin de sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu bağlamda, ilimizde yapılması planlanan veya yapımına devam eden inşaatlarda "Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği" kapsamında gerek doğru uygulama gerekse de işçilik uygulamalarına ilişkin gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

Ekli Dosyalar