Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

Beyaz Eşyalarda Yeni Enerji Etiketlemesi Yönetmeliği Hakkında

Beyaz Eşyalarda Yeni Enerji Etiketlemesi Yönetmeliği Hakkında

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 2010/30/AT Sayılı Enerji Etiketlemesi Yönetmeliği ve evsel kullanıma yönelik olarak piyasaya arz edilen bazı ürünlere (ev tipi buzdolabı ve derin dondurucu, çamaşır ve kurutmalı çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve televizyon) ilişkin uygulama tebliğlerinde değişikliğe gidilmiş ve  Enerji Etiketlemesi Çerçeve Yönetmeliği (2017/1369/AB) ile ilgili ürün gruplarına ilişkin yeni uygulama tebliğleri 2021 yılı Mart ayı itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu çerçevede; bahsi geçen ürünlerin satışını yapan üyelerimizin söz konusu ürün gruplarına yönelik yeni enerji etiketlerinin üretici/ithalatçı firmalardan temin ederek ürünlere iliştirmesi gerekmektedir.  Etiket değişiminin mümkün olmadığı (tedarikçinin faaliyetlerini durdurması, ürünün yeniden etiketlendirilememesi) durumlarında ise 25.12.2021 tarihine kadar eski enerji etiketiyle satış yapılabilecektir.

Bu tarihten sonra eski enerji etiketi ile satış yapmaya devam eden firmalara 7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu gereğince idari para cezası uygulanacaktır.

İlgili üyelerimizin bilgilerine sunar, gerekli tedbirlerin alınmasını önemle rica ederiz.

 

Yeni Enerji Etiket Yönetmeliği Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin Lütfen Tıklayınız.