Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Basın Bültenleri

“FRENLENMEK İSTEMİYORUZ”

10 milyar dolarlık ihracat hedefine adım adım ilerleyen Gaziantep, ekim ayında 899 milyon 519 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.

“FRENLENMEK İSTEMİYORUZ”

10 milyar dolarlık ihracat hedefine adım adım ilerleyen Gaziantep, ekim ayında 899 milyon 519 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.

Ekim ayı ihracatıyla bir önceki yılın aynı ayına göre ihracatını %11 artıran Gaziantep, Ocak-Ekim döneminde 8,2 milyar dolara ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ekim ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, “Her geçen gün performansımızı artırıyoruz. Yıl sonunda 10 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşacağımıza inanıyorum. İhracatçı üyelerimiz, iş insanlarımız ve emektar çalışanları hız kesmeden değer yaratmaya devam ediyor. Fakat yapılan son zamlar bu performansı devam ettirmemizi zorluyor. Biz frenlenmek istemiyoruz.” dedi.

Pandemi sürecinde büyük zorluk çeken üyelerinin yeni yeni toparlandığını, bu toparlanma sürecinin de ihracat rakamlarına yansıdığını ifade eden Başkan Yıldırım, yapılan son zamların üretime darbe vuracağını söyleyerek açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Gaziantepli çalışmaya, üretmeye, istihdam yaratmaya devam ediyor. Hedeflerimiz her geçen gün büyüyor. Pandemi gibi elde olmayan sebeplerle bu yükselişimiz sekteye uğrasa da kısa zamanda toparlanmayı başarıyoruz. Bunun en net göstergesi de ihracat rakamlarımız. 10 ayda bir önceki döneme göre %29,8 artışla 8,2 milyar dolara ulaştık ve 2020 yılının 12 aylık ihracat rakamını geride bıraktık. Şehrimiz için çok önemli bir eşik olan 10 milyar dolar seviyesine hızla ilerliyor, pandeminin yarattığı ağır tabloyu yavaş yavaş bertaraf ediyoruz. Üyelerimiz toparlanıyor, yükselişimiz hız kazanıyor derken adeta fren etkisi yaratacak olumsuz haberler alıyoruz. Üreticilerimiz, ihracatçılarımız, üyelerimiz için destek haberleri beklerken, eylül ve ekim aylarında yapılan doğalgaz zamlarına ilave olarak %48’lik yeni zam haberi aldık. Var gücümüzle yılı 10 milyar dolar ihracat ile kapatmaya çalışıyoruz. Ancak girdi maliyetlerindeki artış üretimi, yatırımı, istihdamı frenleyecek rekabet gücümüzü olumsuz etkileyecek düzeye yaklaştı.

Enerji fiyatları tüm dünyada yükselişte... Ama üretime yansıma oranı bu kadar yüksek olmamalı. İhracatın, üretimin, istihdamın devamlılığı ve enflasyonun düşmesi için reel sektörü destekleyecek politikalara ihtiyacımız var.”