English
العربية
Online
Hizmetler

Ulaşım

 

Gaziantep ili, Mezopotamya ve Akdeniz arasında birçok alanın kesişim noktası olmasından dolayı pek çok uygarlığın yaşadığı bir merkez olmuştur. Tarihi İpek Yolu üzerinde olmasından dolayı önemli bir geçit noktası olan Gaziantep; kara ulaşımında güneyden ve Akdeniz' den doğuya ve kuzeye giden yolların kavşağında ve GAP' ın girişinde bulunmaktadır.

 

Gaziantep demiryolu, Adana-Malatya Demiryolunun Narlı istasyonu, Halep-Bağdat Demiryolu, Karkamış –Cerablus istasyonuna bağlar. Ayrıca Fevzipaşa‘dan geçen Halep Expresi'de Gaziantep' in İslahiye ilçesi sınır kapısından Suriye topraklarına girer.

 

Gaziantep, karayolu bağlantısı ile, Osmaniye üzerinden Adana ve Mersin'e, Birecik köprüsü üzerinden Şanlıurfa'ya, Narlı üzerinden Kahramanmaraş'a,  Fevzipaşa üzerinden Hataya, Kilis üzerinden Suriye (Halep)'ye, Kilis'ten ayrılan bir yolla Hassa üzerinden yine Hatay'a ve Besni üzerinden Adıyaman'a bağlanmaktadır. Bu yollarla önemli bir kavşak oluşturan Gaziantep karayolu ulaşımı yönünden bir düğüm noktası gibidir.

 

Gaziantep Uluslararası Havaalanından günlük olarak tarifeli uçak seferleri yapılmaktadır. Her gün Gaziantep'ten Ankara'ya ve İstanbul'a direkt tarifeli seferler yapılırken, haftanın belirli günlerinde çeşitli illere havayolu ulaşımı sağlanmaktadır. Uluslararası Gaziantep Havaalanında yurt dışından geliş ve gidişlerde gümrükleme işlemleri direkt olarak yapılmaktadır. Gaziantep Uluslararası Oğuzeli Havaalanı kent merkezine 20 km. mesafede yer almaktadır. Havalimanına kent merkezinden Türk Hava Yolları ve Özel Havayolu Şirketlerinin önünden kalkan servis araçları ve taksiler ile ulaşmak mümkündür.

 

Gaziantep ilinde toplam 3391 km. karayolu ağı mevcut olup, bunlardan 73 km'si otoban, 487 km'si il ve Devlet yolu 2831km'si köy yoludur. Gaziantep ‘te şehir içi ulaşım otobüs, dolmuş ve taksi ile sağlanmaktadır.
 

 

GAZİANTEP

Coğrafi Yapı Ulaşım Ekonomi Turizm Gaziantep Savunması
Anasayfaya Git Geri Git

BİLGİ ALMA   Mail Listemize Kayıt Olmak İçin Mail Adresini Giriniz.

 TOBB Rss      Rss      Bilgi Edinme Kanunu      İletişim