English
العربية
Online
Hizmetler

Gaziantep Savunması

 "... Bu tek Türk şehri, hiçbir yerden maddi yardım görmeksizin kendi kahramanlığı ile kendini kurtardı. Ve Gazi unvanına bihakkın liyakat kesbetti.

      Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü, Gazianteplileri kahramanlık misali olarak alabilirler."

25.12.1936

Mustafa Kemal Atatürk

 

Antepliler vatan, hürriyet ve namus uğruna mücadele ederek Antep'i düşman işgalinden kurtarmak için 2 yıl 1 ay 28 gün mücadele etmişler, 6 bin 317 şehit vererek 25 Aralık 1921' de özgürlüğüne kavuşmuş, bu eşsiz mücadelesi "GAZİ"lik unvanı ile onurlandırılmıştır.

Gaziantep Ticaret Odası "UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ" sloganı ile Gaziantep'in "25 Aralık Kurtuluş Günü"nü, 2005 yılından bu yana düzenlediği çeşitli kültürel etkinliklerle anıyor.

Her yıl düzenlenen törenlerde Gaziantep Savunmasında kahramanlık gösteren şehit ve gazilerimizin ailelerine onur ödülü taktim edilmektedir.

Düzenlenen etkinliklerin yanı sıra, Can Dündar danışmanlığında Gaziantep Savunmasını konu alan "Kefen Bayraklı Kale; Gaziantep" belgeseli ve bu destansı savunmanın yeni nesillere anlatmak için ilköğretim öğrencilerine yönelik bir kitap hazırlanmıştır.

Bu haklı ve eşsiz mücadeleyi yeni nesillere aktarmak ve bir ulusun bağımsızlık yolunda verdiği inanılmaz savaşı tüm dünyaya tanıtmak amacıyla Odamız tarafından hazırlanan web sayfasının "Gaziantep Savunması" na ilişkin tüm verileri kapsaması açısından da ayrı bir kaynak olması amacıyla önem taşımaktadır. 

 

www.gaziantepsavunmasi.org

  TÜM FOTOĞRAFLAR


GAZİANTEP

Coğrafi Yapı Ulaşım Ekonomi Turizm Gaziantep Savunması
Anasayfaya Git Geri Git

BİLGİ ALMA   Mail Listemize Kayıt Olmak İçin Mail Adresini Giriniz.

 TOBB Rss      Rss      Bilgi Edinme Kanunu      İletişim